Poziv za seminar: “Pacijenti kao najvažniji sudionici u procesu kreiranja listi lijekova”

jan 26, 2021

Pozivamo udruženja pacijenata da se prijave na seminar ‘Pacijenti kao najvažniji sudionici u procesu kreiranja listi lijekova’

Lokacija:

Sarajevo, Hotel Holiday, Kongresna dvorana, Zmaja od Bosne 4

Vrijeme:

Utorak 23. 02. 2021. 10:00 – 15:00

Srijeda 24.02. 2021. 10:00 – 15:00

AGENDA:

Agenda – Pacijenti kao najvažniji sudionici u procesu krairanja listi lijekova

PRIJAVNI OBRAZAC:

Prijavni obrazac – Pacijenti kao najvažniji sudionici u procesu krairanja listi lijekova

Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u Bosni i Hercegovini

Seminar «Pacijenti kao najvažniji sudionici u procesu kreiranja listi lijekova» u Sarajevu prvi je od nekoliko događaja koji će također biti organizovan u Banja Luci i Brčkom za udruženja pacijenata sa sjedištem u Republici Srpskoj i Brčko Distriktu. Seminar je jedna od aktivnosti u okviru projekta «Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH» koji ima za cilj da poboljša transparentnost i ojača integritet u procesima koji se tiču dostupnosti lijekova finansiranih iz javnih fondova. U konačnici projekat će doprinijeti da pacijenti u BiH imaju na raspolaganju lijekove koji im pružaju najbolje moguće zdravstvene ishode u odnosu na dostupna javna sredstva, bez favoriziranja jednog lijeka ili proizvođača lijekova.

Potreba za seminarom

Unapređenje procesa kreiranja listi lijekova je u interesu svih građana BiH, a posebno pacijenata koji su oboljeli od bolesti koje zahtijevaju dugoročnu ili trajnu terapiju. Izbor sigurnih i djelotvornih lijekova predstavlja životno pitanje od kojeg zavisi dužina i kvalitet života oboljelog pojedinca.

S jedne strane, važeća regulativa i praksa u procesu kreiranja listi lijekova ne omogućava dovoljnu transparentnost niti sistemski integrisan mehanizam putem kojeg bi pacijenti kroz svoja udruženja pratili ispravnost ovih procesa. Nedostatak mehanizma zaštite integriteta procesa ostavlja velika diskreciona prava pojedincima unutar nadležnih institucija.

S druge strane, udruženja pacijenata su primorana da pojedinačno, sa manje ili više uspjeha, vrše pritisak na donosioce odluka kako bi potreban lijek ili medicinsko sredstvo bilo finansirano iz javnih fondova. Jedino postavljanje pacijenata kao najvažnijih sudionika u procesu kreiranja listi lijekova može dovesti do neophodnih sistemskih promjena kako bi ovaj proces bio u potpunosti transparentan, kredibilan i inkluzivan.

Dostizanje viših standarda u procesu kreiranja listi lijekova može se ostvariti samo uz aktivno učešće i koordinisanu akciju udruženja pacijenata.

Kratak opis seminara

Cilj seminara je da istraži mogućnosti jačanja i povezivanja udruženja pacijenata kako bi se u proces kreiranja listi lijekova ugradio mehanizam zaštite integriteta.

 Učesnici će imati priliku da kroz praktičan rad s ekspertima:

  • Unaprijede svoja znanja vezana za jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova (transparentnost, sukob interesa i etika),
  • Steknu uvid u modele svjetske prakse uključivanja udruženja pacijenata u procese donošenja odluka vezanih za kreiranje listi lijekova,
  • U procesu kreriranja listi lijekova identifikuju zajedničke probleme i pravce djelovanja na konstruktivan način.

Nakon seminara učesnicima će biti pružena podrška pri formiranju radne grupe za okupljanje udruženja pacijenata u platformu (koordinirajuće tijelo, mrežu ili koaliciju) putem koje će moći zajednički djelovati s ciljem promocije aktivnog učešća pacijenata i unapređenja regulatornog okvira koji će osigurati transparentnost, kredibilitet i inkluzivnost u procesima kreiranja listi lijekova u Bosni i Hercegovini.

Prijava

Prijava je omogućena udruženjima pacijenata koja su:

  • Registrovana u Bosni i Hercegovini,
  • Zainteresovana za unapređenje transparentnosti i integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH,
  • Otvorena za rad i saradnju sa drugim udruženjima pacijenata.

S obzirom da je broj učesnika ograničen, na prijavni obrazac moguće je maksimalno predložiti dva učesnika iz jednog udruženja pacijenata. Prijave će se prihvatati po redoslijedu pristizanja.

Zainteresovana udruženja pacijenata mole se da popune prijavni obrazac i pošalju na email: info@pravonalijek.ba.

Krajnji rok za prijavu: 18. februar 2021. 

Smještaj i prevoz

Učesnicima koji dolaze izvan Kantona Sarajevo refundirat će se prevoz od mjesta stanovanja do Hotela Holiday i nazad u mjesto stanovanja nakon završetka dvodnevnog seminara. Također, obezbjeđena su dva noćenja (22.02. i 23.02) na bazi punog pansiona u jednokrevetnim ili dvokrevetnim sobama u Hotelu Holiday.

Učesnicima koji dolaze iz Kantona Sarajevo refundiraju se troškovi prevoza do hotela Holiday i nazad za oba dana trajanja seminara i ručak u vrijeme trajanja seminara. Refundacija troškova za prevoz vršit će se nakon dostavljanja i predaje orginal računa za korišteni prevoz.

Epidemiološke mjere

U toku trajanja seminara poštovat će se sve važeće higijensko – epidemiološke mjere. Nošenje maske na licu je obavezno za sve učesnike sa izuzetkom osoba koje imaju probleme sa disanjem zbog hroničnih bolesti.

Važećom naredbom kriznog štaba dozvoljeno je okupljanje maksimalno 30 osoba u zatvorenom prostoru koji omogućava fizičku distancu od 2 metra.

Učesnicima će biti obezbjeđena dezinfikaciona sredstva i maske za slobodno korištenje.

 

 

Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.

Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.

Pandemija o kojoj se šuti

Pandemija o kojoj se šuti

U uslovima globalne pandemije malo bolje shvatamo, ali nikako u potpunosti, kakav je osjećaj kada lijek koji spašava život postoji, ali je samo nekima dostupan. Okolnosti pandemije navode nas na poređenja sa uslovima sa kojima se susreću i u „normalnim“ vremenima osobe koje se bore sa hroničnim oboljenjima.

Share This