Razgovor sa Jasminkom Vučković, direktoricom Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja stanja i povreda djece u inostranstvu

apr 15, 2022

Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu

Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu osnovan je krajem 2017. godine u Republici Srpskoj s ciljem da se u skladu sa Zakonom o Fondu solidarnosti prikupljaju dodatna finansijska sredstva kako bi se omogućila dijagnostika i liječenje djece u inostranstvu, kada to nije moguće u zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj niti u drugim zdravstvenim ustanovama sa kojima Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ima potpisan ugovor.

Direktoricu Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, Jasminku Vučković pitali smo na koji način funkcioniše Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu.

”Osnivanjem Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja stanja i povreda djece u inostranstvu, koji je počeo sa radom 1. januara 2018. godine, sistemski je riješeno  jedno od najvažnijih pitanja kada je riječ o zaštiti zdravlja djece – finansiranje dijagnostike i  liječenja oboljenja, stanja i povreda za djecu do 18 godina starosti kada to nije moguće u Republici Srpskoj ili izvan Republike Srpske u onim zdravstvenim ustanovama sa kojima Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ima potpisan ugovor. Time su omogućeni dijagnostika i liječenje djece u inostranim zemljama u kojima djeluju zdravstvene ustanove koje mogu da pruže tu vrstu zdravstvenih usluga.”

U nastavku intervjua direktorica Vučković je govorila o načinu na koji funkcioniše sistem zdravstvene zaštite zasnovane na vrijednostima, objašnjavajući ulogu svih uključenih, ali i prednosti koje ovakav pristup donosi.

Za poboljšanje i razvoj kvaliteta zdravstvene zaštite potrebno je znanje, izbor i primjena specifičnih metoda i alata prilagođenih mogućnostima pojedinih zdravstvenih ustanova. Kao jedan od najboljih modela za to bila bi zdravstvena zaštita zasnovana na vrijednostima, što predstavlja model pružanja zdravstvene njege koji je baziran na ishodima liječenja pacijenata.

Zdravstvena zaštita zasnovana na vrijednosti je model pružanja zdravstvene zaštite u kojem se pružatelji usluga, uključujući bolnice i ljekare, plaćaju na osnovu zdravstvenih ishoda pacijenata. Prema ugovorima o njezi zasnovanoj na vrijednosti, pružaoci usluga su nagrađeni za pomoć pacijentima da poboljšaju svoje zdravlje, smanje posljedice i učestalost hroničnih bolesti, te imaju kvalitetniji život.

Direktorica Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povrede djece u inostranstvu Jasminka Vučković objasnila je na koji način se medicina zasnovana na vrijednosti razlikuje od modela koji se danas primjenjuju.

”Njega zasnovana na vrijednosti razlikuje se od pristupa sa plaćanjem za uslugu ili pristupom plaćanja usluga „per capita“, u kojem se pružaoci usluga plaćaju na osnovu količine zdravstvenih usluga koje pružaju. „Vrijednost“ u zdravstvenoj zaštiti zasnovanoj na vrijednosti je izvedena iz mjerenja zdravstvenih ishoda u odnosu na troškove isporučivanja ishoda”.

Prednosti sistema zdravstvene zaštite zasnovane na vrijednosti proširuju se na pacijente, pružaoce usluga, dobavljače i društvo u cjelini”, istakla je direktorica Jasminka Vučković.

”Modeli njege zasnovani na vrijednosti fokusiraju se na pomoć pri izbjegavanju nastanka hroničnih bolesti kao i bržem oporavku od bolesti ako do nje dođe. Kao rezultat toga, pacijenti će rjeđe posjećivati ljekara, bit će smanjena potreba za medicinskim analizama i procedurama, a kratkoročno i dugoročno njihovo zdravlje se poboljšava. Pružaoci usluga postižu efikasnost i veće zadovoljstvo pacijenata. Kvalitet usluga i uključenost pacijenata se povećava kada je fokus na vrijednosti umjesto na obimu. Pored toga, pružaoci usluga nisu izloženi finansijskom riziku koji dolazi sa sistemima plaćanja. Platioci kontrolišu troškove i smanjuju rizik. Rizik se smanjuje širenjem na veću populaciju pacijenata. Zdravija populacija sa manje potraživanja dovodi i do manjeg trošenja”, objasnila je direktorica Vučković, ističući da u konačnici društvo postaje zdravije uz smanjenje ukupne potrošnje na zdravstvenu zaštitu. Manje novca se troši na pomoć ljudima u upravljanju hroničnim bolestima i skupim hospitalizacijama i hitnim medicinskim slučajevima.

Direktorica Vučković također je istakla kako je civilno društvo prostor između porodice, države i tržišta gdje se građani udružuju radi promovisanja zajedničkih interesa. Od posebnog značaja za zdravstveni sistem je sposobnost udruženja da pomognu u osnaživanju pojedinaca, pružanje različitih usluga članovima i zajednici, promovisanja i zalaganja za prava pacijenata i pregovaranje sa zakonodavcima.

Pacijenti i njihova udruženja u Evropi i svijetu imaju sve značajniju ulogu u procesima ostvarivanja pristupa lijekovima i medicinskim sredstvima. Udruženja pacijenata su neodvojiv dio ovih procesa, koja pomažu da kreirane liste lijekova budu u potpunosti prilagođene potrebama krajnjih korisnika.

Uključivanje pacijenata u proces kreiranja listi lijekova, Fondu solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povrede djece u inostranstvu donijelo bi mnoge benefite, ali i uveliko pomoglo donosiocima odluka.

”Uključivanje pacijenata je neophodno u procesima kreiranja listi lijekova za liječenje svih nozoloških grupa pacijenata, a posebno oboljelih od rijetkih bolesti. Obzirom da se radi o relativno malom broju pacijenata za koje je potrebno obezbijediti izuzetno skupu terapiju, konsultacije sa organizacijama civilnog društva bi uveliko pomogle donosiocima odluka u vezi sa kreiranjem kriterija za uvođenje određenih terapija”, za kraj je kazala direktorica Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenja oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, Jasminka Vučković.

Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.

Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.

Pandemija o kojoj se šuti

Pandemija o kojoj se šuti

U uslovima globalne pandemije malo bolje shvatamo, ali nikako u potpunosti, kakav je osjećaj kada lijek koji spašava život postoji, ali je samo nekima dostupan. Okolnosti pandemije navode nas na poređenja sa uslovima sa kojima se susreću i u „normalnim“ vremenima osobe koje se bore sa hroničnim oboljenjima.

Share This