Razgovor sa dr. Goranom Čerkezom, pomoćnikom ministra za javno zdravlje FBiH: ”Pacijenti znaju s kojim se problemima susreću i potrebno ih je saslušati”

nov 26, 2021

Zdravstveni sistem u Bosni i Hercegovini nesumnjivo nailazi na sve kompleksnije izazove i svi sudionici u njemu spremni su uložiti dodatne napore da se u narednom periodu unaprijedi postojeći nivo kvaliteta zdravstvenih usluga.

Bitno je prepoznati da zdravstveni autoriteti podržavaju progresivne ideje zasnovane na najboljim svjetskim praksama i razumiju da i naizgled mala unaprjeđenja sistema mogu imati veliki uticaj na zdravstvene ishode.

Početak multisektorske saradnje kroz projekat „Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH“ obilježit ćemo sa objavljivanjem kratkih izjava zdravstvenih autoriteta u kojima su iznijeli svoju viziju unaprjeđenja procesa sa aspekta integriteta, transparentnosti i uključenosti pacijenata u proces.

Zatražili smo kratki osvrt od dr. Gorana Čerkeza, pomoćnika ministra za javno zdravlje, na trenutno stanje u zdravstvu.

”Svi sektori bi trebali početi razmišljati o zdravlju kao dijelu svojih sektor politika. Već dugo vremena postoje praktično aktivnosti koje propagiraju zdravlje u svim politikama. Treba svima postati jasno da bez zdravog čovjeka, nema ni ekonomskog razvoja, nema ekonomije. Ljudi koji su oboljeli obično izazivaju veliki apsentizam s posla, dolazi do neproduktivnosti. Prema tome, zdravstvo proizvodi zdravog čovjeka, koji je sposoban i spreman da doprinosi razvoju društva. Ukoliko imate više oboljelih, veća su i izdvajanja za socijalnu skrb, pa tako umjesto da se ta sredstva ulažu u razvoj, ulagat će se u socijalnu zaštitu tih istih ljudi”, rekao je dr. Čerkez.

Na održanom Okruglom stolu predstavnika iz zdravstvenog sektora, dr. Čerkez istakao je da bi se institucije, kao i društvo trebalo angažovati i zajednički djelovati, jer kako naglašava, samo tako je moguće doći do pozitivnih efekata.

”Stanje u zdravstvu i angažovanost pojedinaca se mogu najbolje vidjeti u kontekstu COVID-a, jer COVID nije pitanje samo zdravstva, nego je jedno multisektorsko pitanje, kao i pitanje cijelog društva. U ovakvoj situaciji kada zdravstvo ima limitiran broj kadrova, jako je važno voditi računa da usluga koju pruža zdravstvo ostane kvalitetna, da se svakoj osobi koja uđe u bolnički sektor, može pružiti adekvatna njega. Zato je važan angažman ostalog dijela društva. Ukoliko su svi adekvatno angažirani, svakako da će sve ostalo imati većeg efekta. To je samo jedan od primjera kako društvena odgovornost dovodi do pozitivnih efekata. U isto vrijeme, bitno je da svaki pojedinac postupi odgovorno, društveno odgovorno, da ne bude sebičan i da ne misli samo na sebe”, objasnio je dr. Goran Čerkez.

Za kraj, dr. Čerkez je stavio akcenat na multisektorsku saradnju, ističući da predstavnici pacijenata trebaju biti aktivni sudionici u procesu kreiranja listi lijekova.

”U svakoj aktivnosti je bolje kada imate participatoran način odlučivanja, tako je i u lijekovima i pravljenju listi lijekova. Ukoliko imate određene skupine udruženja pacijenata, ili više zainteresiranih strana, u takvim slučajevima samo zajedničkim radom možete doći do boljeg efekta. Pravo participatornosti je prisutno i kod javnih rasprava, prema tome, svaka aktivnost koja može da se radi po tom pravilu je uvijek dobro došla. Sigurno da pacijenti jako dobro znaju svoje probleme, znaju s kojim se problemima susreću i njih je potrebno saslušati. Također, jako je važno saslušati i druge ljude koji su u tom lancu, od proizvođača do onoga ko plasira lijek. Moje mišljenje je da je participatornost nešto što treba pozdraviti i uvijek prihvatiti”, rekao je dr. Goran Čerkez.

Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.

Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.

Pandemija o kojoj se šuti

Pandemija o kojoj se šuti

U uslovima globalne pandemije malo bolje shvatamo, ali nikako u potpunosti, kakav je osjećaj kada lijek koji spašava život postoji, ali je samo nekima dostupan. Okolnosti pandemije navode nas na poređenja sa uslovima sa kojima se susreću i u „normalnim“ vremenima osobe koje se bore sa hroničnim oboljenjima.

Share This