Predstavnici mreže udruženja pacijenata ”Pravo na lijek Brčko distrikt BiH” o ulozi pacijenata u procesu kreiranja listi lijekova

maj 4, 2022

Preduslov za ostvarivanje prava pacijenata na lijekove čije se finansiranje osigurava iz javnih fondova je pristup transparentnom i otvorenom procesu kreiranja listi lijekova.

U najboljim svjetskim praksama, udruženja pacijenata su neodvojiv dio procesa kreiranja listi lijekova, a djeluju kao neprocjenjiva baza znanja i životnih iskustava, koji pomažu da kreirane liste lijekova budu u potpunosti prilagođene potrebama krajnjih korisnika.

Sistemskim rješavanjem dobre prakse uključivanja pacijenata u proces kreiranja listi lijekova, osiguralo bi se da pacijenti budu bitni sudionici procesa, a ne samo kranji korisnici. Jer samo takvim sistemskim rješavanjem, koje podrazumijeva učešće pacijenata, može se obezbijediti integritet čitavog procesa.

Predstavnici mreže udruženja pacijenata ”Pravo na lijek Brčko distrikt BiH” Đorđe Vuković i Ramiza Musić govorili su o trenutnoj ulozi pacijenata u procesu kreiranja liste lijekova u Brčko distriktu BiH, kao i o benefitima koje bi donijelo sistemsko rješavanje uključenosti pacijenata od samog početka procesa. Također, istakli su važnost formiranja mreže udruženja pacijenata ”Pravo na lijek Brčko distrikt BiH”.

 

 

Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.

Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.

Pandemija o kojoj se šuti

Pandemija o kojoj se šuti

U uslovima globalne pandemije malo bolje shvatamo, ali nikako u potpunosti, kakav je osjećaj kada lijek koji spašava život postoji, ali je samo nekima dostupan. Okolnosti pandemije navode nas na poređenja sa uslovima sa kojima se susreću i u „normalnim“ vremenima osobe koje se bore sa hroničnim oboljenjima.

Share This