Potpisan memorandum o saradnji udruženja pacijenata u Republici Srpskoj

jun 28, 2021

Zdravlje je osnovno ljudsko pravo, a pravo na zdravstvenu zaštitu, koje uključuje i dostupnost lijekova, osnovna je pretpostavka tog prava. Terapija lijekovima je najčešća intervencija u medicini, pa samim tim finansiranje lijekova predstavlja jedan od najvećih troškova za zdravstveni sistem.

Udruženja pacijenata u Republici Srpskoj u subotu 26.6. potpisala su Memorandum o saradnji, te tako ostvarili značajan korak ka tome da pacijenti postanu ključni nositelji izmjena u zdravstvenom sistemu.

”Za mene i Udruženje oboljelih od Multiple skleroze ovo potpisivanje je jako bitno. Želimo da se za naše pacijente odobri, ali i da se proširi lista lijekova, kako bi što više pacijenata imalo priliku da se liječi. Posebno želim istaći da se tu radi o mladim ljudima, koji trebaju ostati radno sposobni i korisni ovom društvu. Drago mi je da ćemo imati priliku zajedničkim snagama ostvariti naše osnovno pravo, a to je pravo na lijek”, rekla je Željana Kecman, predstavnica Udruženja multiple skleroze Republike Srpske.

Krajnji cilj projekta ”Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u Bosni i Hercegovini” je da pacijenti imaju na raspolaganju lijekove koji im pružaju najbolje moguće zdravstvene ishode u odnosu na dostupna javna sredstva.

Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.

Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.

Pandemija o kojoj se šuti

Pandemija o kojoj se šuti

U uslovima globalne pandemije malo bolje shvatamo, ali nikako u potpunosti, kakav je osjećaj kada lijek koji spašava život postoji, ali je samo nekima dostupan. Okolnosti pandemije navode nas na poređenja sa uslovima sa kojima se susreću i u „normalnim“ vremenima osobe koje se bore sa hroničnim oboljenjima.

Share This