Par riječi o projektu „Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH“

dec 14, 2020

Pristup poštenom i nepristrasnom procesu kreiranja listi lijekova je preduslov za ostvarivanje prava pacijenata na lijekove čije se finansiranje osigurava iz javnih fondova.

Projekat ‘Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH’, kojeg provodi Net Consulting će u naredne četiri godine pružiti mogućnost svim pojedincima i grupama koji su zainteresovani za unaprijeđenje procesa kreiranja listi lijekova da na smislen, organizovan i konstruktivan način zagovaraju otvorenost i vjerodostojnost procesa za dobrobit svih pacijenata u BiH.

Naša analiza stanja integriteta u procesima dostupnosti lijekovima u Bosni i Hercegovini iz 2017. godine je identifikovala da su prevelike ovlasti date pojedincima, često administrativnim radnicima, koji odlučuju o stavljaju i skidanju lijekova sa listi. Činjenica je da ne postoji uvid u postojanje jasnih kriterija, pravilnika ili smjernica koji bi pomogli da odluke o stavljanju i skidanju lijekova sa listi donose pošteno i dosljedno.

Bazirajući se na prethodnim inicijativama, naš projekt ima za cilj da u potpunosti istraži načine koji mogu poboljšati proces imenovanja članova komisija za lijekova i kriterija za njihov izbor. Ko treba da bude član komisije za lijekove, kako se može izbjeći sukob interesa i koji su najefikasniji načini rada komisija su samo neka od pitanja na koje namjeravamo naći odgovore. Naš projekt će promovisati uvođenje novih praksi koje bi u svojoj konačnici dovele do primjerenog odabira najsigurnijih i najisplativijih lijekova koji na najbolji mogući način poboljšavaju kvalitet života pacijenata.

Naš projekt pokriva čitav niz aktivnosti za postizanje veće transparentnosti, u saradnji sa svim zainteresovanim stranama. Ovakvim pristupom želimo da pacijenti postanu aktivni i odgovorni sudionici procesa kreiranja listi lijekova, a ne pasivni i često nezadovoljni građani. Vrlo često sa razlogom su pacijenti prinuđeni da na različite načine nabavljaju lijekove po cijenama koje su im često nepristupačne na slobodnom tržištu jer to ne mogu da ostvare na recept, putem obaveznog zdravstvenog osiguranja. Pacijenti koji su izloženi dugotrajnom i često doživotnom liječenju susreću se sa visokim troškovima liječenja koje narušava njihovo dostojanstvo i kvalitet života.

Ciljevi projekta u naredne četiri godine biće realizovani angažovanjem ključnih sudionika, organizacijom strateškog foruma za unaprijeđenje regulatornog okvira, edukacijom učesnika u procesima donošenja odluka vezano za liste lijekova i podizanjem svijesti o važnosti monitoringa ovog procesa.

Odlučni smo da napravimo značajna i zajednička poboljšanja, uključujući i stvaranje takozvanog „Pakta integriteta“ između donosioca odluka, farmaceutskih kompanija i udruženja pacijenata. Razumijevanje, povjerenje i interakcija su dio našeg pristupa za izgradnju i osiguranje partnerskih odnosa između ključnih sudionika koji su pogođeni netransparentnim procesom kreiranja listi lijekova. Javnost ćemo izvještavati o postignutom napretku u ovom procesu.

Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.

Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.

Pandemija o kojoj se šuti

Pandemija o kojoj se šuti

U uslovima globalne pandemije malo bolje shvatamo, ali nikako u potpunosti, kakav je osjećaj kada lijek koji spašava život postoji, ali je samo nekima dostupan. Okolnosti pandemije navode nas na poređenja sa uslovima sa kojima se susreću i u „normalnim“ vremenima osobe koje se bore sa hroničnim oboljenjima.

Share This