Najbolje prakse: Uključivanje pacijenata u proces kreiranja listi lijekova

okt 19, 2021

Uključivanje pacijenata u proces kreiranja listi lijekova je zasigurno jedan od najboljih načina da se osigura integritet procesa. Uslijed toga, mnoge zemlje su stavile fokusa na inkluziju, te tako pacijenti i njihova udruženja imaju sve značajniju ulogu u procesima ostvarivanja lijekova i medicinskim sredstvima.

Pored dobre prakse uključivanja pacijenata u proces, pacijenti su također i neprocjenjiva baza znanja i životinih iskustava, koja pomažu da kreirane liste lijekova budu kvalitetnije, ali i u potpunosti prilagođene potrebama krajnjih korisnika.

Kao neke od najboljih praksi u Evropi istakle su se Danska, Škotska, te Australija, koje su u fokus svog djelovanja stavile pacijente.

Škotska

Udruženja pacijenata aktivno su uključena u procjenu lijekova od strane Škotskog medicinskog konzorcija (SMC) jer se nalaze u jedinstvenom položaju da pruže znanje i iskustvo življenja sa širokim spektrom zdravstvenih stanja, ali i zbog potencijalnog utjecaja koji novi lijekovi mogu imati na pacijente i, što je vrlo važno, zbog svojih porodica i njegovatelja.

Kada je lijek zakazan za procjenu u SMC, tim za javno sudjelovanje PIN (the Public Involvement team) istražuje i proaktivno kontaktira relevantna udruženja pacijenatat i poziva ih da sudjeluju u procjeni lijeka. Radeći u partnerstvu sa pacijenatima, tim pruža informacije, savjete i podršku tokom cijelog procesa. Pored toga, lijekovi su navedeni na web stranici SMC-a, a grupe pacijenata su dobrodošle da kontaktiraju tim za javno učešće kako bi razgovarali o uključenosti.

Da bi sudjelovali u procjeni lijekova, udruženja pacijenata registriraju se kod Škotskog medicinskog konzorcija. Trenutno ima oko 160 partnera grupe pacijenata registrirane pri SMC-u, te oni pružaju detalje o radu svoje organizacije, dobrotvornom statusu, transparenstnosti, finansiranju primljenom od farmaceutske industrije.

Kada je grupa pacijenata uključena u procjenu lijeka, oni ispunjavaju obrazac za prijavu, koji postavlja pitanja o životu s tim stanjem, načinu na koji se pacijenti snalaze s postojećim lijekovima (ako postoje), potencijalnom utjecaju novog lijeka na njih, na njihove porodice i njegovatelje, kao i sve nedostatke lijeka koji se procjenjuje.

Kada se radi o lijekovima za palijativnu njegu ili rijetko stanje, udruženja pacijenata mogu sudjelovati na sastanku o angažmanu pacijenta i kliničara, kojem također prisustvuju klinički stručnjaci. Na sastanku se analiziraju potencijalne dodatne prednosti lijeka i utjecaj na kvalitetu života, koji možda neće biti u potpunosti obuhvaćeni uobičajenom kliničkom i ekonomskom procjenom, koju je izdala farmaceutska kompanija koja podnosi zahtjev.

Udruženja pacijenata koji podnose prijave mogu ujedno učestvovati na sastanku odbora SMC kada se raspravlja o lijeku, kako bi pojasnili i odgovorili na pitanja koja su postavili članovi odbora SMC, što može pomoći u donošenju odluka.

SMC također ima tri javna partnera koji su obučeni volonteri i koji kao korisnici NHS-a, odnosno osiguranici, donose javnu perspektivu vijećanjima odbora SMC-a; oni također pružaju javni nadzor nad praćenjem SMC procesa. Javni partneri su punopravni članovi odbora.

SMC ima Savjetodavnu grupu za javno uključivanje (PIN) koja se sastoji od predstavnika grupa pacijenata sa iskustvom u radu sa SMC-om, od tri krovne humanitarne organizacije – Škotske koalicije za borbu protiv raka, Saveza za zdravstvenu i socijalnu zaštitu i Genetske alijanse / rijetke bolesti u Velikoj Britaniji – kao i klinički stručnjak odbora SMC-a, predstavnik Regionalnog udruženja za lijekove i terapiju koji radi sa zdravstvenim odborima na novim lijekovima i ključno osoblje SMC-a.

Savjetodavna grupa za javno uključivanje – PIN surađuje na strateškom razvoju i jačanju uključivanja javnosti i angažmana pacijenata u SMC. Ova je grupa odgovorna za niz ključnih događaja, uključujući sudjelovanje grupa pacijenata na sastancima odbora SMC-a, embargo na rana objavljivanja odluka SMC-a za izradu sažetka podataka.

Australija

The Pharmaceutical Benefits Scheme (PBS) je program Vlade Australije za liste lijekova koji se finansiraju iz javnih sredstava.

Prije nego što se lijek može uvrstiti na PBS, mora ga razmotriti i preporučiti PBAC (Pharmaceutical Benefits Advisory Committee), da ga uvrsti na listu. PBAC je nezavisni i stručni komitet, koji čine ljekari, zdravstvni radnici, zdravstveni ekonomisti, te prestavnici pacijentskih udruženja.

  • Direktan unos komentara pacijenata putem web portala za komentare pacijenata tokom perioda javnih konsultacija priloženih sastancima PBAC -a
  • Pozivi za lično predstavljanje na sastancima odbora
  • Predstavljanje i doprinos formalnim sastancima zainteresovanih strana.

PBAC ima dva člana pacijenata imenovana u komitet. Ove članove predlažu pacijentska udruženja, a ministar zdravstva formalno imenuje članove. Ovi članovi izravno pregledavaju pisane komentare javnih konsultacija koji se dostavljaju putem web portala Ministarstva zdravlja za svaki sastanak. Predstavnik pacijenata je također član u oba pododbora PBAC-a: Pododbor za upotrebu droga (DUSC) i Pododbor za ekonomiju (ESC).

Od 2015. godine, PBAC uveo je obavezno uzimanje mišljenja predstavnika pacijentskih udruženja o bitnim pitanjima koja se tiču listi lijekova. Pored dobre prakse uključivanja pacijenata u proces, ogroman benefit je i doprinos kvalitetnoj listi lijekova. Pored toga, na dnevnom redu za sastanke, komitet ima stalnu stavku za komentare, koje pacijentska udruženja dostavljaju svakom članu, kao i relevantnom podnosiocu zahtjeva.

PBAC također ima kapacitet za održavanje sastanaka zainteresovanih strana, bilo prije ili poslije sastanka. Ovi sastanci zainteresovanih strana otvaraju opciju za konsultacije, te omogućavaju širi dijalog o relevantnim pitanjima, u vezi sa podnescima, uključujući ograničenja i pitanja implementacije. Historijski gledano, ovi sastanci zainteresovanih strana uključivali su predstavnike pacijenata iz relevantnih organizacija ili mreža pacijentskih udruženja.

Danska

Danska agencija za lijekove odobrava liste lijekova koji se u potpunosti ili djelomično finansiraju iz javnih sredstava.

U nekim slučajevima Danska agencija za lijekove odobrava pojedinačne nadoknade za određeni lijek  za određenog pacijenta. Ova se potpora temelji na prijavi liječnika koji započinje ili prati liječenje. A ako se odobri nadoknada za lijek, danske regije u određenoj mjeri pokrivaju troškove građana za lijek.

Nezavisni danski komitet – Danish Reimbursment Committee

Danish Reimbursment Committee (DRC) savjetuje Dansku agenciju za lijekove u slučajevima u vezi sa nadoknadom za lijekove.

Nezavisni danski komitet, koji djeluje kao savjetodavno tijelo Danskoj agenciji za lijekove u procesu kreiranja listi lijekova zove se Danish Reimbursment Committee.

Zadaci Danish Reimbursment Committee posebno uključuju:

  • davanje savjeta o opštoj nadoknadi pri periodičnim ponovnim procjenama statusa nadoknade
  • savjetovanje Danske agencije za lijekove o individualnoj nadoknadi lijekova

Danish Reimbursment Committee ima do osam članova, od kojih je jedan član predstavnik pacijenata, koji zastupa interese pacijenata. Ostali članovi odbora uključuju šest ljekara i jednog predstavnika iz danskih regija.

Danska agencija za lijekove može odobriti opštu, opštu uvjetnu ili pojedinačnu nadoknadu za lijek na osnovu preporuka Danish Reimbursment Committee.

Nezavisni danski komitet (DRC), koji djeluje kao savjetodavno tijelo Danskoj agenciji za lijekove u procesu kreiranja listi lijekova, omogućava pacijentima da šalju svoje komentare i primjedbe. U tom procesu održavaju se sastanci sa predstavnicima udruženja pacijenata, a Danska agencija za lijekove razmatra predložene komentare, te ih uvrštava među ostale kriterije.

Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.

Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.

Pandemija o kojoj se šuti

Pandemija o kojoj se šuti

U uslovima globalne pandemije malo bolje shvatamo, ali nikako u potpunosti, kakav je osjećaj kada lijek koji spašava život postoji, ali je samo nekima dostupan. Okolnosti pandemije navode nas na poređenja sa uslovima sa kojima se susreću i u „normalnim“ vremenima osobe koje se bore sa hroničnim oboljenjima.

Share This