Inicijativa Mreže udruženja pacijenata ”Pravo na lijek Republika Srpska”

mar 10, 2023

Iako je Nacrtom zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju bilo predviđeno da se 5 posto iz premije obaveznog osiguranja od automobilske odgovornosti direktno izdvaja za zdravstveni sistem, u smislu naknade koja podrazumijeva troškove liječenja i druge nužne troškove oštećenog lica, koji nastanu kao posljedica upotrebe motornog vozila, konačno usvojeni tekst Zakona ne propisuje ovu obavezu.

Milionski iznosi koje Fond zdravstvenog osiguranja izdvaja kako bi sanirao posljedice liječenja u saobraćajnim nezgodama, kao i sve posljedice koje nastaju nakon povrjeđivanja u saobraćajnim nezgodama, poput produžene medicinske rehabilitacije, medicinskih sredstava, liječenja izvan Republike Srpske, lijekova, itd. se finansiraju iz tekućeg poslovanja Fonda zdravstvenog osiguranja, što značajno ograničava i onako prenapregnuti zdravstveni sistem u smislu finansiranja ukupnih potreba zdravstvene zaštite stanovništva. 

Iako osiguravajuće kuće uredno svim korisnicima naplaćuju premije osiguranja koje podrazumijevaju i naknadu ovih troškova, do realizacije njihovih obaveza prema Fondu zdravstvenog osiguranja najčešće dolazi kroz sudske sporove, koji traju godinama, izazivaju dodatne troškove realizacije, a u mnogo slučajeva i zastarjevaju bez efekata realizacije.

Mreža pacijentskih udruženja ”Pravo na lijek Republika Srpska” smatra da je ovakva situacija neodrživa i traži od svih relevantnih institucija Republike Srpske da razmotri i dopuni Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju članovima koje bi regulisali ovu oblast, a kako je to navedeno i u samom Nacrtu zakona. Tim više što je ovakva praksa prepoznata i živi u uređenim zdravstvenim sistemima, a također i u zemljama regiona, poput Srbije i Hrvatske, gdje osiguravajuće kuće direktno na račun fondova zdravstvenog osiguranja uplaćuju pet posto, odnosno četiri posto od bruto premije osiguranja od autoodgovornosti.

Mreža pacijentskih udruženja ”Pravo na lijek Republika Srpska” i kroz ovo pitanje nastavila je dosadašnju intenzivnu komunikaciju i ostvaren partnerski odnos sa Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. Smatraju da nadležni trebaju hitno djelovati, pogotovo što su polise osiguranja od autoodgovornosti od četvrtka 9. marta skuplje za 18 posto, čime profitiraju jedino osiguravajuće kuće.

Mreža pacijentskih udruženja ”Pravo na lijek Republika Srpska” posebno ističe da ovakav model izmirenja obaveza društva za osiguranje prema Fondu zdravstvenog osiguranja, ne bi predviđao dodatni trošak za građane, a u konačnici značajno bi se poboljšala mogućnost finansiranja nabavke lijekova i usluga liječenja pacijenata.

Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.

Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.

Pandemija o kojoj se šuti

Pandemija o kojoj se šuti

U uslovima globalne pandemije malo bolje shvatamo, ali nikako u potpunosti, kakav je osjećaj kada lijek koji spašava život postoji, ali je samo nekima dostupan. Okolnosti pandemije navode nas na poređenja sa uslovima sa kojima se susreću i u „normalnim“ vremenima osobe koje se bore sa hroničnim oboljenjima.

Share This