U utorak 26. aprila održan je drugi sastanak mreže udruženja pacijenata ”Pravo na lijek FBiH”.
Na samom početku sastanka, govorilo se o zdravstvenim vijećima, te o važnosti uključivanja pacijenata u rad zdravstvenih vijeća, koji djeluju na nivoima općina, gradova, kantona i Federacije Bosne i Hercegovine. Istaknuto je kako bi pacijenti kroz zdravstvene savjete između ostalog imali priliku da prate provedbu ostvarivanja prava pacijenata.
Kao pozitivni primjeri iz prakse navedeni su općina Gračanica i Zavidovići, gdje su članovi zdravstvenih savjeta iz reda predstavnika pacijenata Jasmin Jukan, član Udruženja građana oboljelih od plućne hipertenzije “Dah”, i Vahdeta Čelebić članica Udruženja žena oboljelih i liječenih od tumora dojki i drugih tumora „Budućnost – ZA“.
Zdravstveni savjeti bilo da su na lokalnom ili višem nivou u FBiH su idealan način da se utječe na dosljedno poštivanje prava pacijenta kao i da se poboljša status pacijenta. Svojim pozitivnim primjerom potakli su i ostala udruženja iz mreže udruženja pacijenata ”Pravo na lijek FBiH”, kako bi u svojim lokalnim zajednicama i kantonima proširili svoje djelovanje uključivanjem u zdravstvene savjete.
Nakon toga, predstavnici pacijentskih udruženja razgovarali su o modelima i načinima uključivanja pacijenata u komisije za lijekove u Federaciji BiH, gdje je ključno da izbor predstavnika pacijenata u komisiji za lijekove bude izabran transparentno, te da u komisiji djeluje kao korektivni faktor.
”Uključivanje pacijenata u komisije za lijekove značilo bi da ljudi koji najviše znaju o problemima sa svojom bolešću imaju utjecaj na to koji će lijek biti na listi. Također, pored toga, značilo bi dostojanstvo, jer mi iz Federacije Bosne i Hercegovine, nismo ništa manje vrijedni od pacijenata iz susjednih zemalja”, istakao je Refik Jagodić, predstavnik Udruženja za bolesti štitnjače ”Štit”.
Učesnici su se složili da je potrebno pronaći najbolje modele koji podrazumijevaju učešće predstavnika pacijenata u komisiji za lijekove, a to je ostvarivo samo zajedničkim djelovanjem i partnerstvom svih uključenih u proces kreiranja listi lijekova.
Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.
Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.