Bosna i Hercegovina službeno je 15. decembra 2022. dobila kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji, a to je zapravo ključni korak u daljem usklađivanju Bosne i Hercegovine sa standardima Evropske unije. Da bi zadržali dugoočekivani status i u perspektivi postali punopravni član evropske porodice moramo dokazati da imamo sposobnost preuzimanja obaveza iz članstva, uključujući poštivanje ciljeva političke, ekonomske i monetarne unije.
Jedan od uslova je reforma zdravstvenog sistema koji između ostalog treba da se uskladi sa odlukama Vijeća Evrope, a koje nalažu da učešće pacijenata/građana treba biti sastavni dio zdravstvenog sistema i da kao takvo, mora bit neizostavna komponenta reformi zdravstvenog sistema.
Pacijenti trebaju imati instrumente da utječu na cjelokupnu administraciju zdravstvenog sistema i sudjeluju u procesu donošenja odluka, kroz zastupanje u upravnim ili izvršnim tijelima u sistemu zdravstva. Uključenost treba biti omogućena u svim fazama donošenja odluke, od utvrđivanja problema do razvoja politika i njihove implementacije i ne smije biti ograničeno na biranje između rješenja koja su već ponuđena.
Preporuka o razvoju struktura za građane i učešću pacijenata u procesu donošenja odluka koje utječu na zdravstvenu zaštitu. (Odbor ministara u Vijeću Evrope)
– sistem zdravstvene zaštite treba biti usmjeren na pacijenta;
– građani trebaju sudjelovati u donošenju odluka koji se tiču zdravstvene zaštite;
– svaka država članica EU treba doprinijeti u širenju općeg znanja javnosti o zdravstvenim problemima;
– osnaživanje pacijenata i sudjelovanje građana može se postići samo ako se temeljna prava pacijenata provode te sudjelovanje pacijenata je alat za punu provedbu tih prava u svakodnevnoj praksi…
Smjernice koje su donesene u Preporuci nalažu, između ostalog, državama članicama EU da vlade trebaju razviti politike i strategije koje promovišu prava pacijenata i sudjelovanje građana u donošenju odluka u zdravstvenoj zaštiti, te kako sudjelovanje pacijenata/građana treba biti sastavni dio sistema svih zdravstvenih zaštita.
Stoga se državama članicama Evropske unije, preporučuje da se stvore pravne strukture i politike koje podupiru sudjelovanje građana u procesima, te da se poduzmu potrebni koraci kako bi pomenute smjernice bile uvrštene u zakone.
Na narednim linkovima možete pročitati cjelovitu Preporuku Odbora ministara u Vijeću Evrope:
Engleski jezik:
BHS:
U narednom periodu, kroz seriju tekstova na stranici pravonalijek.ba bit će objavljeni tekstovi o najboljim evropskim praksama i važnosti uključivanja pacijenata/građana u procese odlučivanja u oblasti zdravstva.
Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.
Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.