Zdravstveni sistem u Bosni i Hercegovini nesumnjivo nailazi na sve kompleksnije izazove i svi sudionici u njemu spremni su uložiti dodatne napore da se u narednom periodu unaprijedi postojeći nivo kvaliteta zdravstvenih usluga.
Bitno je prepoznati da zdravstveni autoriteti podržavaju progresivne ideje zasnovane na najboljim svjetskim praksama i razumiju da i naizgled mala unaprjeđenja sistema mogu imati veliki uticaj na zdravstvene ishode.
Početak multisektorske saradnje kroz projekat „Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH“ obilježit ćemo sa objavljivanjem kratkih izjava zdravstvenih autoriteta u kojima su iznijeli svoju viziju unaprjeđenja procesa sa aspekta integriteta, transparentnosti i uključenosti pacijenata u proces.
Zatražili smo kratki osvrt od Mr.ph. Sanje Čustović, pomoćnice ministra za farmaciju i kemikalije Federalnog ministarstva zdravstva, na proces kreiranja listi lijekova u FBiH i na koji način je moguće unaprijediti ovaj proces sa aspekta transparentnosti, integriteta i uključenosti pacijenata.
”Česti su zahtjevi udruženja pacijenata da razgovaraju sa odgovornim osobama u ministarstvu. Dostupnost lijekovima kroz liste lijekova uz prava pacijenata najčešće su teme o kojima se razgovara. Uvažavanje njihovog životnog iskustva i potreba svakako doprinosi boljim odlukama ministarstva i fondova zdravstvenog osiguranja”, izjavila je Mr.ph. Sanja Čustović.
Ukoliko bi se stvorile sistemske pretpostavke za uključivanje predstavnika pacijenata u rad komisija, Mr.ph. Čustović je objasnila, šta bi bila uloga pacijenata u komisiji, koja znanja i kompetencije bi trebali imati kako bi bili aktivni sudionici u procesu kreiranja listi lijekova.
”Nakon stvaranja potrebnih uvjeta za uključivanje pacijenata u proces kreiranja listi njihova uloga bila bi od velikog značaja obzirom na znanje i iskustva sa kojim se oboljeli susreću u svakodnevnom životu. Pacijent ima pravo ali i odgovornost na partnersko učešće prema vlastitim mogućnostima. Potpune i tačne informacije koje ima pacijent osnov su da bi mogao donositi ispravne odluke za svoje zdravlje. Ono što pacijentu daje aktivnu ulogu i stvara izglede za dobar zdravstveni ishod je pristup relevantnim informacijama i redovna komunikacija sa zdravstvenim radnicima koji u savjetovanju pacijenta treba da koriste najnovija saznanja medicine temeljena na dokazima”, objašnjava Mr.ph. Čustović.
U nastavku razgovora stavila je akcenat na to šta mora biti u fokusu razmišljanja o bilo kakvoj viziji unaprjeđenja sistema zdravstvene zaštite.
”Predstavnici udruženja pacijenata svakako bi trebali biti učesnici u kreiranju listi lijekova. Uključivanjem pacijenata u zdravstveni proces direktno se poboljšava kvalitet zdravstvenog sistema. Samo zdravstveni sistem usmjeren na potrebe pacijenata može biti pravičan i najisplativiji način za poboljšanje zdravstvenih ishoda”, zaključila je pomoćnica ministra za farmaciju i kemikalije Mr.ph. Sanja Čustović.
Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.
Copyright 2020 Pravonalijek.ba All Rights Reserved.