Jačanje integriteta u procesima registracije lijekova u BiH
Inicijativa „Jačanje integriteta u procesima registracije lijekova u BiH“ je temeljena na analizi stanja integriteta u procesima dostupnosti lijekova u Bosni i Hercegovini, koju je Net Consulting d.o.o. objavio u novembru 2017. godine. Ukratko, različiti procesi dostupnosti lijekova u BiH sagledani su iz ugla integriteta: postojanja rizika od sukoba interesa, diskrecionih prava rukovodilaca, opće transparentnosti procesa, učešća struke i korisnika u procesima odlučivanja, postojanje mehanizama za suzbijanje rizika od nastanka nepravilnosti, kontrola poslovanja i dr.
Analiza je urađena u okviru Healthcare Integrity inicijative, bazirane na najboljim svjetskim praksama kolektivnih akcija za unapređenje standarda integriteta (WB, The Basel Institute B20 Hub, M&B 2013 i dr.). Koncept se temeljio na učešću širokog broja dionika iz oblasti: zdravstvenih institucija, referentnih tijela zakonodavne i izvršne vlasti, udruženja pacijenata, strukovnih udruženja farmaceuta i ljekara, farmaceutske industrije, međunarodnih institucija, medija i dr.
Analiza je bazirana na istraživanju i deriviranju javno dostupnih podataka iz važeće regulative iz oblasti zdravsta, službenih izvještaja nadležnih vladinih institucija, podataka institucija čiji je djelokrug indirektno vezan za sektor zdravstva, istraživanja i analiza međunarodnih organizacija, nevladinih i konsultantskih kuća iz oblasti sektora zdravstva i/ili vezanih oblasti u BiH, zemljama okruženja i svijeta, istraživačkih tekstova i priloga medijskih kuća i dr. Zabilježeno je više od 160 korištenih izvora, koji su transparentno navedeni.
Analiza je upotpunjena informacijama prikupljenim tokom više od 20 sastanaka s brojnim predstavnicima zdravstvenih institucija, zatim dijelovima iscrpne diskusije desetina relevantnih aktera iz sektora zdravstva s tematske konferencije „Analiza stanja integriteta u procesima dostupnosti lijekova u BiH“, održane 14. juna 2017. g. u Sarajevu, te pisanim komentarima dionika predmetnih procesa koji su dostavljeni na upit Net Consulting-a. Istraživanje je vođeno načelima objektivnosti, transparentnosti i visokog nivoa participacije.
Nakon analiziranog stanja u ovoj oblasti, sljedeće aktivnosti Healthcare Integrity inicijative usmjerene su na pokretanje institucionalnih rješenja za evidentirane probleme koji predstavljaju krupne rizične tačke po integritet procesa dostupnosti lijekova u BiH. Vodeći se slijedom nalaza Analize, prva incijativa odnosi se na analizirani proces br. 1, registraciju lijekova, najuže vezanu za rad tijela nadležne Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH (ALMBiH). U sažetku nalaza evidentirane su 21 sporne tačke, derivirane iz 13 procesa koji su detaljno obrazloženi, a koji zahtjevaju institucionalnu intervenciju, a moguća rješenja predložena su u posljednjem poglavlju dokumenta „Preporuke“.
U nadi da ćemo na ovaj način uspjeti dati doprinos jačanju integriteta u procesima registracije lijekova i radu nadležne Agencije, Net Consulting d.o.o. za sve sugestije, primjedbe, diskusije i prijedloge saradnje na ovoj temi stoji na raspolaganju svim zainteresiranim stranama.