Analiza stanja integriteta u procesima dostupnosti lijekova u BiH

Analiza stanja integriteta u procesima dostupnosti lijekova u BiH, sprovedena od strane Net Consulting-a u 2017. godini je rezultat desk-analize, bazirana na istraživanju i deriviranju javno dostupnih tzv. sekundarnih podataka iz važeće zakonske regulative i vezanih podzakonskih akata iz oblasti zdravsta.

Analiza je značajno dopunjena informacijama prikupljenim tokom sastanaka s brojnim predstavnicima zdravstvenih institucija te posebno dijelovima diskusije brojnih relevantnih aktera iz sektora zdravstva s tematske konferencije „Analiza stanja integriteta u procesima dostupnosti lijekova u BiH“, održane 14. juna 2017. godine u Sarajevu, u okviru Healthcare Integrity Initiative B&H.

Analiza – Zdravstveni sektor u BiH

Prvi dio Analize sadrži sažet pregled strukture i funkcionisanja zdravstvenog sektora u BiH, sa specifičnošću njegove decentralizirane pozicije, te izdvajanja i pojašnjenje uloga institucija i drugih subjekata koje su vezane za segment lijekova u okviru sektora zdravstva u BiH. Druga tačka prvog dijela bit će kratko predstavljanje farmaceutske industrije, kao dijela zdravstvenog sektora, s osnovnim podacima o farmaciji u BiH, vrstama lijekova (inovativni, generički), učešću na tržištu i slično.

Finansiranje zdravstvenog sektora BiH

Drugi dio Analize obuhvata problematiku fiinansiranja zdravstva u BiH, uz ilustracije i komparacije s praksama i trendovima u zemljama okruženja, Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država. U okviru ovog poglavlja bit će pojašnjeni i najpoznatiji modeli finansiranja zdravstva u svijetu, postojeći modeli finansiranja kod nas, osnovne prednosti i mane aktualnog modela finansiranja u postojećoj situaciji u BiH, strukturu finansiranja zdravstva u BiH s komparacijom sa zemljama regiona i svijeta, procenti izdvajanja za lijekove, problemi sa finansiranjem zdravstva u budućnosti, mogući modeli rješenja finansiranja i drugo. Također, u ovom dijelu dat je kratak prikaz strateškog razvoja zdravstva u BiH, njegovi pravci kretanja i „evropska perspektiva“, te izazovi i problemi s kojim se u ovom kontekstu susreće. Sačinjen je i kratak osvrt na prava pacijenata u BiH.

Proces dostupnosti lijekova u BiH

Treći dio Analize segmentiran je na osnovu faza procesa dostupnosti lijekova, selektovanih na osnovu dobrih analitičkih praksi (UNDP, USAID, TI i dr.), modificiranih u skladu s potrebom forme i sadržaja ove Analize.
Predmetne faze analizirane su u kontekstu usklađenosti regulative i procedura kojima su uređene, sa standardima integriteta (transparentnosti, usklađenost prakse s propisima, opasnosti od postojanja sukoba interesa, velikih diskrecionih prava i drugih rizika od nastanka nepravilnosti).

Zaključak i preporuke

Četvrti dio analize sadrži prijedlog mjera za unapređenje analiziranih procesa, prema najznačajnijim slabostima identificiranim kroz provedeno istraživanje i Analizu.
S obzirom na složenost procesa dostupnosti lijekova, primarna svrha preporuka nikako nije nametanje „apsolutnih istina“ već problematiziranje određenih procesa i otvaranje javnog dijaloga o njima, te konstruktivnost u dolasku do najboljih realno mogućih rješenja.